Hajónapló

Egyszer elhatároztam, hogy építek egy vitorlás hajót, azon fogok lakni és oda megyek a világban ahova kedvem van. Erről szól ez a napló. Az utolsó napok egyből megjelennek, a korábbiak az oldal legalján a "következő oldal"-feliratra, vagy itt a jobboldali doboz "Archivum"-feliratára kattintva. (javaslom a "Tovább" rovatot ahol hetes bontásokban lehívható) Ez a vitorlás még nem "Ő", de pont ilyen lesz . A neve AMAPOLA. Egy gaffos ketch akinek ez mond valamit, akinek nem, annak csak annyi, hogy egy retro hajó, mintha 100 éve épült volna. Küllemében a vitorlás hajók aranykorát idézi, azt az idõt, amikor a Panama csatorna még nem létezett, ezért a gõzhajók nem versenyezhettek a Horn fokot megkerülve a vitorlásokkal, mert nem tudtak útközben szenet felvenni és annyi nem fért beléjük, hogy megtegyenek egy utat Európa és a távolkelet között. Ezért az óceánok hullámait gyönyörûséges vitorlások szelték, és nem sejtették, hogy nem sok idõ múlva megtörténik velük az a szégyen, hogy árbocaiktól megfosztva, gõzhajók vonszolják õket szénnel és egyéb ömlesztett árúval megrakodva uszályként.... Nos hogy honnan a név? "AMAPOLA", az a múlt század húszas éveiben volt világszám, mely egyik kedvencem, (nem utolsósorban a Volt Egyszer Egy Amerika c. film Moricone- , illetve a Los Iindios Tabajaras délamerikai folk feldolgozás nyomán,de a három tenor is danolta ( http://www.youtube.com/watch?v=209Se4Dbm90 ) valamint egy régenvolt hondurasi egzotikus tengeri kikötõ. Amúgy spanyol szó és mákvirágot illetve pipacsot jelent, ami anyám kedvenc virága volt, csak vadon él, ha leszakítják azonnal elhervad, hiába teszik vízbe. Nem mellékes elõnye, hogy a kikötõi bejelentkezésekkor könnyen betûzhetõ, minden náció ki tudja mondani, nem úgy mint tengerész koromban amikor lebetûztük a "PETÕFI" büszke magyar tengerjáró nevét mondjuk Szingapúrban ( papa, echo, tango,oszkar, foxtrott, india) hát aztán ezt ahogy a kínaiak kimondták...., nem tudom ki ismert volna rá. Szép, szép és nemzeti büszkeségünket tápláló, egy magyar név, de csak itthon használható mondjuk ilyen mint a Csokonai, vagy Ady, vagy, hogy tovább idézzem a ténylegesen valaha létezõ magyar hajónévben megtestesült idoljainkat, Vörösmarty, esetleg Székesfehérvár. A tervezést, majd az építést 2004-ben kezdtem. 2006 január elseje óta csak ezzel foglalkozom. Pillanatnyi pozició: 47 fok 27 perc 35,60 másodperc északi szélesség, 19 fok 04 perc 29,97 másodperc keleti hosszúság. Fentieket sok évvel ezelőtt írtam. Időközben sokminden változott. Rájöttem, hogy a hajózást nagyon szeretem, de sokkal jobban szeretek építeni valamit. Miután a hajónak kell egy kikötő, lett egy saját ház kikötővel Ráckevén, azt építem fejlesztem mostanában, tehát a hajóblog életmódbloggá változott.

Friss topikok

  • A Tengerész: @Édesvíz: Welcome aboard Édesvíz! Hogy az ördögbe bukkantál MOST erre a régi bejegyzésre? (2024.04.19. 01:49) Csütörtök.
  • KAMA3: Hasonló a történet, mikor kihívják az informatikust a céghez, ahol összekuszálódott a rendszer. Cs... (2024.04.17. 10:29) Kedd.
  • Paduc: Kiegyeltem a a magaságyások deszkáit. Aztán lekentem még egy réteg lazúrral a paradicsompalántákat... (2024.04.11. 20:42) Vasárnap.
  • littke: Hat ezek szep kepek. (2024.04.06. 19:08) Szombat.
  • A Tengerész: @KAMA3: Az valóban mese habbal, hogy ilyen egyszerű szerszámmal le lehetne feszegetni a deszkákat.... (2024.04.04. 01:34) Kedd.

Linkblog

Szerda.

2020.03.04. 15:01 :: A Tengerész

Tétova botladozásom a zenei hangok világában szuperponálódott az informatikai hiányosságaimra, melyhez hozzáadódtak a beszélt (amerikai) angol nyelvvel való örökös nehézségeim. Az eredmény maga alá temette pillanatnyilag minden elszántságomat. Elsőre úgy gondoltam leghelyesebb ha felvágom az ereimet, de aztán rávettem J-t hogy süssön palacsintát, attól egy kicsit lenyugodtam. Miután hallotta, hogy nagyon komoly dologról van szó, mert folyamatosan káromkodtam és szidtam a jó édes .. nőági felmenőit a "https://musescore.org/hu " programnak, azonnal hozzálátott, látta, hogy fele se tréfa a dolognak.

Miről is van szó? Említém, hogy egy zeneszámot kottázok le fül után. Nincs ezzel semmi gond, zongorán lejátszom, látom, tudom mik a hangok, csak le kell írni az öt vonalas kottafüzetbe. De a mechanika macerás. Ki kell számolni, hogy hány ütem fér el egy sorban, sokat kell radírozni, ha nem jön ki jól. Azt gondoltam, ha létezik szövegszerkesztő ami megkímél a papírra írás problémáitól, akkor kell lenni kottaszerkesztőnek is, ami elintézi helyettem a mechanikus nehézségeket. És TÉNYLEG! Röpke guglizás után rá is bukkantam. GYÖNYÖRŰ. Egy baj van vele TÚL JÓ. Tehát profiknak való, kicsit olyasmi mint az AutoCAD, ami megkímél ugyan a szerkesztés, pauszra tussal rajzolás, számolás, méretezés nehézségeitől, de cserébe meg kell tanulni használni. Ehhez meg az oktatóvideók szaporabeszédű "amerikai" plusz zenei, plusz informatikai nyelven szólnak a YouTubeon. ÉS MÉG EZ SE MINDEN! Mert ami mindjárt az elején mint probléma már a második ütemnél megakasztott, azt az oktatóvideók sem említik. Nevezetesen, hogy mi van akkor ha az ütem szünetjellel kezdődik? Csakis és kizárólag az ütem végére hajlandó az a kib@szott szünetet berakni. Nem lehet se egérrel megragadni, se átkopyzni, Miután két teljes estét küzdöttem a dologgal, külső segítséget kértem a Kisembertől, aki innen a szomszédos Máltáról nyújt nekem időnként segítséget, miközben zenél és tanítványokkal foglakozik. Két nap múlva felhívott, miteszisten ismeri a musicscore programot és bár mondta, hogy alighanem ez nem a szokásos módja a megoldásnak, de rávezetett, hogy lehet kissé kacifántosan, de mégis szünetjellel kezdeni egy ütemet. REMEK! 

De mi történt? Másnapra kisütött a nap, azonnal nekiláttam a kerti munkáknak. Ma megint csúnya az idő, mondom folytatom a kottázást. De ELFELEJTETTEM hogy kell! Egész délelőtt kínlódtam vele, de ott röhög szünetjel a második ütem VÉGÉN. Szégyenszemre írtam Balázsnak, hogy iscsoráz.

Azt hiszem eszem még egy kis palacsintát.

6 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://amapola.blog.hu/api/trackback/id/tr3715479040

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Paduc · http://fontosmondatok.blog.hu 2020.03.04. 22:10:00

Учиться, учиться и учиться!

Műszaki 2020.03.04. 22:21:07

Szia Tengerész!
A musescore jó kis program, de nagyon sok tekintetben szembemegy a megszokott szoftver felhasználói tapasztalataimmal. Mondom ezt úgy hogy autodesk tevezői szoftverekkel, a microsoft office eszközeivel és foto szerkesztő programokkal is elég jól boldogulok. Na amiket ott megszoktam, azokat a musescore mind máshogy akarja csinálni, más logikával. Ráadásul rengeteg dologra nincs parancs, vagy ikon, hanem különféle billentyű leütésekkel kell megoldani. Szerintem az angol és nyelvű oktató videók helyett inkább nézd meg ezt
musescore.org/hu/node/51
Magyar nyelvű és írásos, szerintem így könyebb. Érdemes rászánni az időt, lépésről lépésre valami kis egyszerű kottát írni vele, és csak aztán belevágni a komoly munkába.

Műszaki 2020.03.04. 22:49:27

Egy kis segítség (talán).

A musescore alapból úgy hozza fel a kottát (nálam legalábbis) hogy az ütemek üresek, azazhogy az ütemnek megfelelő szünetjel van beleírva. Hiszen valójában ez jelenti azt, hogy egy ütem üres, nem kell ott játszani semmit. Az "N" gombot megnyomva léphetünk be szerkesztő módba, ekkor fenn a menüsoron kiválasztjuk a megfelelő hangot, pl. negyedhangot, és akkor azt írhatjuk az ütembe, a szünetjelre, a megfelelő vonalra. Így a szünetjelet le fogjuk cserélni erre a negyedhangra. Amint beírtam, akkor megjelenik a hangjegy, és utána annyi szünet ami éppen kitölti az ütemet. Így pl 4/4-es ütemnél egy negyed szünetjel és egy fél hang szünetjel. A következő hangot a negyed szünet helyére kell írni, ha ez benn van akkor már mögötte csak a fél hang szünet van, erre írva a következő negyedet már csak negyed szünet lesz, és így tovább.
Ha végeztünk a szerkseztéssel, akkor "ESC"-vel lépünkk ki.
Egy már beírt hang magasságát úgy tudod módosítani, hogy egyet kattintasz a hangra, akkor bekékül, majd a kurzor fel-le niylakkal mozgathatod. Ha a ritmusát kell változtatni, pl. negyedből nyolcadot szeretnél, akkor szintén egy kattintás rá, és fenn a menüsorból kiválasztod a szükséges, jelen esetben nyolcad hanjegyet, és a hang átvált, valamint természetesen rögtön mellé tesz egy nyolcad szünetet. Tehát egy negyedből nem két nyolcadot csinál, csak egyet plusz egy szünetet. Ha a szünet helyett is hang kell, akkor vagy az előbbi módon (N gombbal szerkesztő módba lépni és a szünet helyére hangot írni) vagy a meglévő hangra egyet katitntani (kék lesz) és aztzán CTRL+C majd CTRL+V.

Ha hangot szeretnél szünetre változtatni, akkor ugyanúgy kattints a már beírt hangjegyre, majd fenn a menüsorban keress meg a szüneteket jelölő ikont. Ekkor a hang ritmusával megegyező szünet jelenik meg a hang helyett. Ha ez nem jó, mert neked más szünet kellene, akkor egy kattintással jelöld ki a szünetjelet, és ismát a fenti menüsorból válasz a kívánt ritmusnak megfelelő hangjegyet.

Alapvetően tehát az a program logikája, szerintem, hogy a meglévő jeleket cserélgetjük le. Tehát nem lehet két jel közé beszúrni egy harmadikat, (hangot vagy szünetet), hanem a már ott lévő egyik jelet kell megváltoztatni, majd hozzá igazítani a többit.

Nagyjából ezek az alapok. Aztán jönnek még a nyújtott ütemek, a triolák, a legato ívek stb. Na azt már nézd meg a kézikönyvben.

Ja, remélem magyar nyelven használod, úgy megint csak könyebb.

A Tengerész · http://amapola.blog.hu 2020.03.05. 00:33:41

@Paduc: @Műszaki: Köszönöm, köszönöm. időközben felhívott a Balázs Máltáról és kisegített, szóval túllendültem a problémán és lenyugodtam. :))

zsepizsik 2020.03.05. 09:49:49

Szia
A szünetjelre nem tudom a megoldást, de a gyorsbeszédű amerikaiakra lehet.
A videónál a jobb kéznél megjelenő fogaskerékre kattintva megjelenik négy opció. Minket a Playback speed érdekel. Ott tudod lassítani, gyorsítani a sebességet, ezzel a beszéd sebességét is, és mindezt anélkül hogy emelkedne, vagy mélyülne a beszélő hangja.
Próbáld ki, hátha segít.
:)

Kenny Wells 2020.03.05. 12:58:47

"Elsőre úgy gondoltam leghelyesebb ha felvágom az ereimet, de aztán rávettem J-t hogy süssön palacsintát, attól egy kicsit lenyugodtam" - ez már lassan Rejtő Jenőt idéző irodalmi fordulat
süti beállítások módosítása