Felhordtam a maradék zsákokat és dobozokat a padlásszobába. Nagyjából megtelt az egész.Kicsomagolásra rendelkezésre áll a maradék életünk. Ha azt veszem, hogy a korábbi költözködéseim során volt olyan doboz, amiben a cuccok két költözést is megéltek anélkül, hogy felnyitottam volna azokat, lehet itt több ilyen is lesz. Amúgy azért ez a fenti raktározás, mert a nappaliban a legsürgősebben megkezdem a hőszigetelést. Minden tanács ellenére a téglaépület részt (ez a nappali) belülről fogom hőszigetelni. IGEN TUDOM, hogy ez sokkal szabálytalanabb mint a külső hőszigetelés,mindenütt mindenki dryvitozik, de én nem fogok. A háznak ez része klinker téglával van burkolva, ezt a jó minőségű, szép, időjárásálló burkolatot nem fogom a hitvány, fakopáncsok által előszeretettel kilyuggatott vacakkal körbeszigetelni. Belül lesz a nappaliban 10 cm EPS (leánykori nevén Hungarocell) felragasztva, plusz feldübelezve a falakra és erre felcsavarozva 12,5 mm vastag gipszkarton. Az EPS párazáró, tehát a vakolt téglafal és az EPS határfelülethez nem tud behatolni a pára, így nem fog az itt kialakuló harmatponton kondenzvíz kicsapódni (simán fagypont alatt lehet itt kinti mínusz 10 foknál) alánedvesítve a szigetelést, a gipszkarton meg stabilizálja a belső páratartalmat. Természetesen mondjuk egy fürdőszobában eszembe se jutna ez a megoldás, de a nappaliban két személy párakibocsátása nem jelenthet akkora terhelést. Muszáj ezt a hőszigetelést megcsinálni, mert a tegnapi, tegnapelőtti nulla fok alatti külső hőmérsékletnél szinte "sütöttek" a jéghideg falak a belső fűtés és 20 fok ellenére. Ezzel ugyan nem lesz különösebb hőtehetetlensége a helyiségnek, azaz hamar felmelegszik majd, de hamar ki is hűl, de ezen segít a cserépkályha, ami folyamatosan sugározza a hőt, tehát pótolja ami a falakból hiányzik. Tudom, hogy ez nem az eszményi megoldás, de azt gondolom, hogy egy jó kompromisszum. Amivel nem tudok mit kezdeni az a hőszigeteletlen, mázas kerámiával burkolt padló, télre vastagon leszőnyegezzük, nyáron viszont jó lesz mezítláb talpalni a hűvös kövön. Délután a téli tűzifának való karókat fűrészeltem amiket a telek végében találtam.
Vasárnap.
2013.10.06. 19:28 :: A Tengerész
14 komment
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
halaloszto 2013.10.06. 19:46:10
Az eps-en a dubelezest feleslegesnek tartom. ha fogazott vassal telibe ragasztod egy stabil vakolatra, az abszolut tokeletesen tart. A tablak kozti reseknek mit szansz? Nem gondolkoztal a nemdagados purhabbal ragasztason?
A gipszkartont szinten fel lehet tenni ragasztoval es kesz. En most csinaltam betonfalra gipszkartont purhab ragasztoval. Nem mondom hogy elsore minden franko, de bele lehet jonni, es gyors, olcso, egyszeru. (Az eps-re azert en rendes zsakos eps ragasztoval tennem.
Vajk
devton 2013.10.06. 20:00:34
A Tengerész · http://amapola.blog.hu 2013.10.06. 21:43:10
Vízbázisú szőnyegpadló ragasztóval ragasztottam azokat az XPS lapokat amikkel Amapolán a lemezeket szigeteltem a fenékben, ez egy lassan száradó cuppanós sűrű massza, glettvassal kenhető, a lapok közé ezt szánom, hogy ne legyen légrés.
@devton: Grafitos sokkal drágább és csak 2 cm-el vékonyabb, de belső térben még ebben se vagyok biztos, hogy igaz. Te ragasztottál már gipszkartont és ha igen mivel?
Igaz,az EPS nem párazáró. De szerintem ide elég párafékező. Itt www.met.bme.hu/MET-LAB/PARADIFFUZIO/PARADIFF-PRAKTIKUM.htm#nyolcharomketto azt látom, hogy az EPS páradiffúziós ellenállása egy nagyságrenddel nagyobb mint a falazótégláé, igaz három nagyságrenddel kisebb mint a bitumenes lemezé (magyarul kártánypapíré) amit falak szigetelésére használnak kielégítő eredménnyel. Namármost a kátránypapír mondjuk két rétegben is csak jóesetben 1mm vastag, az EPS meg ennek a százszorosa, akkor a három nagyságrendből már kettőt "ledolgoztunk". Ha még azt vesszük, hogy a bitumenes lemez folyamatos terhelésnek van kitéve a talajpára, a hajszálcsöves szivárgás igénybevételének, míg itt csak egy, érzésem szerint sokkal alacsonyabb igénybevételről lenne szó, talán nem fogok hibázni ezzel a rétegtervvel. Mi a véleményed? Túl bátor vagyok?
halaloszto 2013.10.06. 22:04:58
Mindenkeppen nagyon kuzdenek, hogy a belso levego semmikeppen ne juthasson az eps kulso oldalara. PUR ragaszto alatt az insta-stik meg a tytan 753 amit hasznaltam. Olyan flakon mint a purhab, meg purhab ez is, de kinyomod, varsz egy-ket percet, es tobbet nem dagad. Nem tunik tulzasnak ezzel egymashoz ragasztani a tablakat.
Vajk
Pletyek 2013.10.06. 22:12:57
Én ezzel csinálnám a helyedben, www.facebook.com/photo.php?v=640940992606982
biztos nem olcsó, de erre van kitalálva, és nem kell gipsz-kartonozni se. Egyben van minden. Ja és gratulálok az új bázisotokhoz, nagyon szívesen olvasom a blogodat már évek óta.
Köszönöm.
A Tengerész · http://amapola.blog.hu 2013.10.06. 22:54:16
@Pletyek: Hehe. Még nem nyitottam meg a linket, de biztos voltam benne, hogy az Ytong Multiport fogod javasolni. Sokáig kacérkodtam vele, de aztán letettem róla. 1. drága, 2.teljesen porózus falfelületet ad, ugyanúgy le kell üveghálózni és vékonyglettelni mint a dryvitot. Szóval egy rakás meló és még egy képet se lehet ráakasztani, mert szöget nem bír meg. Mondjuk a gipszkartonra se lehet szekrényt akasztani, de szerencsére ilyenre itt nincs szükség. Még egy konnektort se bír ki, spéci doboz kell hozzá amit a mögötte lévő falra kell csavarozni, valami 4000 ft darabja.
A Tengerész · http://amapola.blog.hu 2013.10.06. 23:02:02
silvermoon 2013.10.07. 00:04:07
A Tengerész · http://amapola.blog.hu 2013.10.07. 08:02:44
devton 2013.10.07. 08:10:32
www.youtube.com/watch?v=eHlIo7NSNt4
Gipszkartont gipsszel is ragaszthatod, de én a habbal ragasztanám az egyszerűbb. Az EPS lapokat mindenképpen körbe kend, és ha kész a táblák hézagait is kifújnám habbal ahol 1mm nél nagyobb a rés.
Mindenképpen javasolt habpisztoly beszerzése, sokkal jobb vele dolgozni, és nem is szárad be hónapok alatt sem.
A Tengerész · http://amapola.blog.hu 2013.10.07. 09:05:48
Műszaki 2013.10.07. 10:28:17
Nem vagyok szakmagyakorló hőszigetelés területen. Egy-két panel felújítást már láttam elejétől a végéig, és a saját házam is magam építem. Ezek tükrében írom az alábbi tapasztalataimat, véleményemet, segítő szándékkal.
Az egyik ismert épületgépész tervezőprogrammal csináltam egy gyors számítást. 1 rtg gipszkarton, 10 cm EPS100, 2 cm mészvakolat, 30 cm klinker tégla. A program szerint páralecsapódás szempontból nem megfelelő ez a fal, az EPS és a vakolat határrétegben páralecsapódás alakulhat ki.
Betettem a gipszkarton alá egy párafékező fóliát, így rendben van.
Viszont a párafékező fóliát felragasztani az EPS-re nem tudom elképzelni hogy lehet, és még arra gipszkartont. Ebből következően én szerelt gipszkarton falas technológiát alkalmaznék és a fal és a gipszkarton közé be lehet tenni a hőszigetelést és arra a fóliát. A jobb hőhídhatás miatt nem acél tartókkal, hanem fa szerkezettel dolgoznék. 10 cm-es pallóból vágnék távtartókat, ezeket beütő dűbellel a falhoz rögzíteném, erre menne rá a tartó léc (bramac léc) 60 cm-ként. Az EPS így is ragasztható a falhoz, de talán a lécezés is megrögzíti. Aztán az EPS-re már feltehető a fólia, valamilyen ragasztóval vagy pici ékekkel rögzíthető (de szerintem a léc is megtartja ezt is), és lehet csavarozni a gipszkartont. Azzal számolni kell, hogy így nem 12,5 cm veszik el a szobából hanem a léc vastagsággal több (3,5 cm talán?)
Nálam a régi falszerkezet korábban úgy volt kialakítva, hogy a 30 cm-es kisméretű tégla falazatra belülről került a gipszkarton tartó vázszerkezet, és a karton és a fal közé üveggyapot hőszigetelés, párazáró fólia nem volt. Évekkel később mikor elbontottuk átépítés miatt, nem volt nyoma sem penésznek. Hozzá kell tennem azonban, hogy a ház a régi ablakok és a tetőtéri szigetelés szakszerűtlen kialakítása miatt rendesen átszellőzött. Konkrétan érezni lehetett a huzatot néha.
Egyébként gipszkarton ragasztáshoz külön erre kitalált ragasztó gipszet javasolnék (így kell kérni a szaküzletben) sima gipsz nem is jó erre a célra. Az EPS ragasztó nem tudom jól tapad -e a papírhoz, azonkívül lassan köt, leválik a tábla mire megköt (szerintem), vagy támasztani kell. A ragasztógipsz valamivel lassabban köt mint a modellgipsz, viszont mivel erre van kitalálva, jól megtartja a 2m2-es táblát, aztán pedig úgy megköt, hogy leverni alig lehet. Én az egész házban ilyen ragasztással tettem fel a belső falakra a gipszkarton lapokat, mert vakolni nem tudok. Pl. egy 3 m-es falon elindulva az egész táblákkal, mire az alsókat felraktam, beállítottam, pár perc szünet után már bátran rakhattam fölé a következőket, nem nyomta le/el az alsót. MIre körbeértám már lehetett akár glettelni is.
Én úgy tudom, hogy az EPS lapok éleit nem kell egymáshoz ragasztani. Semmiféle kötő anyag nem kell közé, mert az hőhidat képez. Egyszerűen össze kell őket rakni egymáshoz szorosan és nem hagyni légrést, ennyi. Dűbel szerintem is felesleges. Ha jól van ragasztva (márpedig a fogazott vassal telibe kenve az bőven jó), akkor nem lehet vele gond. Más a helyzet a 4-10 emeletes házaknál, külső sarkoknál. Ott kell m2-ként 6-8-10 dűbel. Ragasztásnál is az a lényeg, hogy a tábla körbe legyen kenve, és középen egy-két pamacs. Így nem jár alatta a levegő. De ha telibe van kenve az még jobb.
devton 2013.10.07. 17:28:58
devton 2013.10.07. 22:05:20
Létezik ilyen megoldás is, bár drágább a EPS-nél.Gipszkarton viszont nem kell elé.