Hajónapló

Egyszer elhatároztam, hogy építek egy vitorlás hajót, azon fogok lakni és oda megyek a világban ahova kedvem van. Erről szól ez a napló. Az utolsó napok egyből megjelennek, a korábbiak az oldal legalján a "következő oldal"-feliratra, vagy itt a jobboldali doboz "Archivum"-feliratára kattintva. (javaslom a "Tovább" rovatot ahol hetes bontásokban lehívható) Ez a vitorlás még nem "Ő", de pont ilyen lesz . A neve AMAPOLA. Egy gaffos ketch akinek ez mond valamit, akinek nem, annak csak annyi, hogy egy retro hajó, mintha 100 éve épült volna. Küllemében a vitorlás hajók aranykorát idézi, azt az idõt, amikor a Panama csatorna még nem létezett, ezért a gõzhajók nem versenyezhettek a Horn fokot megkerülve a vitorlásokkal, mert nem tudtak útközben szenet felvenni és annyi nem fért beléjük, hogy megtegyenek egy utat Európa és a távolkelet között. Ezért az óceánok hullámait gyönyörûséges vitorlások szelték, és nem sejtették, hogy nem sok idõ múlva megtörténik velük az a szégyen, hogy árbocaiktól megfosztva, gõzhajók vonszolják õket szénnel és egyéb ömlesztett árúval megrakodva uszályként.... Nos hogy honnan a név? "AMAPOLA", az a múlt század húszas éveiben volt világszám, mely egyik kedvencem, (nem utolsósorban a Volt Egyszer Egy Amerika c. film Moricone- , illetve a Los Iindios Tabajaras délamerikai folk feldolgozás nyomán,de a három tenor is danolta ( http://www.youtube.com/watch?v=209Se4Dbm90 ) valamint egy régenvolt hondurasi egzotikus tengeri kikötõ. Amúgy spanyol szó és mákvirágot illetve pipacsot jelent, ami anyám kedvenc virága volt, csak vadon él, ha leszakítják azonnal elhervad, hiába teszik vízbe. Nem mellékes elõnye, hogy a kikötõi bejelentkezésekkor könnyen betûzhetõ, minden náció ki tudja mondani, nem úgy mint tengerész koromban amikor lebetûztük a "PETÕFI" büszke magyar tengerjáró nevét mondjuk Szingapúrban ( papa, echo, tango,oszkar, foxtrott, india) hát aztán ezt ahogy a kínaiak kimondták...., nem tudom ki ismert volna rá. Szép, szép és nemzeti büszkeségünket tápláló, egy magyar név, de csak itthon használható mondjuk ilyen mint a Csokonai, vagy Ady, vagy, hogy tovább idézzem a ténylegesen valaha létezõ magyar hajónévben megtestesült idoljainkat, Vörösmarty, esetleg Székesfehérvár. A tervezést, majd az építést 2004-ben kezdtem. 2006 január elseje óta csak ezzel foglalkozom. Pillanatnyi pozició: 47 fok 27 perc 35,60 másodperc északi szélesség, 19 fok 04 perc 29,97 másodperc keleti hosszúság. Fentieket sok évvel ezelőtt írtam. Időközben sokminden változott. Rájöttem, hogy a hajózást nagyon szeretem, de sokkal jobban szeretek építeni valamit. Miután a hajónak kell egy kikötő, lett egy saját ház kikötővel Ráckevén, azt építem fejlesztem mostanában, tehát a hajóblog életmódbloggá változott.

Friss topikok

  • A Tengerész: @Édesvíz: Welcome aboard Édesvíz! Hogy az ördögbe bukkantál MOST erre a régi bejegyzésre? (2024.04.19. 01:49) Csütörtök.
  • KAMA3: Hasonló a történet, mikor kihívják az informatikust a céghez, ahol összekuszálódott a rendszer. Cs... (2024.04.17. 10:29) Kedd.
  • Paduc: Kiegyeltem a a magaságyások deszkáit. Aztán lekentem még egy réteg lazúrral a paradicsompalántákat... (2024.04.11. 20:42) Vasárnap.
  • littke: Hat ezek szep kepek. (2024.04.06. 19:08) Szombat.
  • A Tengerész: @KAMA3: Az valóban mese habbal, hogy ilyen egyszerű szerszámmal le lehetne feszegetni a deszkákat.... (2024.04.04. 01:34) Kedd.

Linkblog

Péntek.

2013.11.01. 18:05 :: A Tengerész

Rendkívül eredményes nap volt.  Helyén a szennyvízátemelő akna, belekötöttük az 50-es kimenőt, lenyomáspróbáztam. Útba volt a ház bemenő vízcsöve, egy 20-as KPE. Addig feszegettük, hogy beférjen a helyére a nagy köcsög, amíg egyszercsak elöntött bennünket a víz, valahol szétcsúszott az az átok cső. Gyorsan elzártam a vízóránál a bejövőt. Kicsit kellett homokoznom amíg onnan egy méterre megtaláltam az idomot, naná, hogy a házat körbevevő beton járda alatt volt, de szerencsére nem kellett feltörni a betont, sikerült aláhatolnom. Már lámpavilágnál fejeztem be a munkát.

Halottaimra emlékezem. Bár szinte nincs nap, hogy ne gondoljak a szüleimre  és nagynénémre aki második anyám volt. Ha valamit bánok az életben az az, hogy keveset  beszélgettünk arról, hogy milyen volt az ő életük akkor amikor még nem éltem, illetve még nagyon kicsi voltam. Valahogy akkor nem volt olyan fontos, most meg már késő. Hogy az én gyerekeim ne járjanak így, hosszú naplót kezdtem írni nekik persze PC-n. Részletekben küldtem el Emailben, közben a régi gépem agya lepusztult és gyanítom ők se mentették el biztonságos helyre, szóval az emlékeknek az a sorsuk, hogy elvesznek örökre. Marad a mécses az ablakban és a szomorú magunkbamélyedés.

Gyerekkoromban imádtam gödröket ásni. Barátommal, a szomszéd Csete Bandival állandóan "bunkert" ástunk a nagy udvarunkban a Frangepán u. 53-ban.  (soksok évvel később felnőttként jártam arra és meglepve tapasztaltam, hogy a nagy udvar valójában milyen kicsi) Aztán este amikor apám hazajött a munkából, mindig betemette szeméttel, mert félt, hogy sötétben valaki beleesik, amikor tüzelőért megy a sufnijába. Aztán másnap újraástuk a gödröt, tetőt csináltunk neki napraforgószárból, bevezettük bergmancsövön a vizet, majd jött apám és ...lásd fent. De szívesen ástam fel a konyhakertet, ahol pár négyzetméteren ültettünk anyámmal annyi zöldséget, ami elég  volt a mindennapi levesbe. Nyáron locsoltuk a veteményt az akkor még ingyenes vízzel az apám által diribdarabokból vascsövekkel és drótokkal összetoldozgatott gumislauggal, aztán "tocsáztunk", ami a nap felmelegítette meleg vízzel való, kezdetben  mezétláb, majd egyre nagyobb testfelületekkel való érintkezést, végül hempergést jelentett. Szóval 65 évvel ezelőtti mozdulatok jöttek most elő. (a "tocsázás" az időjárásra való tekintettel elmaradt)

Néhány mai kép:

'13, nov.1. 005.jpgMeg kellett keresni, hol jön ki a házból a szennyvíz és megy az emésztőgödör felé. Itt, ahol a könyök van a bal kezem alatt, kellett szétbontani és az átemelőbe irányítani, ami abba a gödörbe került amiben állok. E művelet során esély van rá, hogy az embert mellbevágja a cső tartalma. Ezt sikerült elkerülni, bár féltem tőle, hogy eláraszt a szennyvíz, mert nagyon lassan volt csak hajlandó kiürülni a WC csésze, ami dugulásra mutat, de ez szerencsére ezen csőszakasz után lehet, mert szétbontás után idáig gond nélkül kiment a víz a próbahordóba. (Amúgy érthető a dugulás, ráraktam a csőre a vízmércét, a két ezrelék helyett két százalék eséssel rakták le a csövet, ilyenkor a víz elrohan, az "anyag" ottmarad és felrakodik.) A jobb oldalamnál látható az a vízcső ami a vízórától megy a házba és sikerült szétrántani.'13, nov.1. 006.jpgA gödör mélyéről már csak vödörbe kapargatva lehet a földet kiszedni, lapát ide már a hosszú nyelével nem fér be. CC persze ezt a munkát is felügyeli.'13, nov.1. 014.jpgDuplán "vízbe van" a gödör feneke, egyszer vízmértékkel állítom be, másodszor ide már szivárgott a talajvíz amikor odacsaptam a talpamat.

5 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://amapola.blog.hu/api/trackback/id/tr715609521

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Paduc · http://fontosmondatok.blog.hu 2013.11.02. 02:19:06

A bejegyzés közepén olyan érzésem volt, mintha Gergely Ágnes írta volna... kétszeres kalap emelés! A második annak a rendkívüli munkaképességnek és aktivitásnak szól, ami szintén nem hétköznapi.

leitomi 2013.11.03. 19:51:53

Kedves Tengerész és Olvtársak!
Nemrégen (monitor előtti Dunamenti barangolásaim közben) bukkantam a blogra, melynek tartalma és stílusa megragadott, így nappalt éjjellé téve végigolvastam. Fenti ömlengésem lényege, gratulálok munkádhoz, életviteledhez stílusodhoz.
Kedvet kaptam a három Sir Bisset könyv elolvasásához, de sajnos nem fellelhetőek, a Szabó Ervin könyvtárban ahova pedig adtál le köteles példányt (a nyoma megvan) csak az első kötet elérhető, a másodikról nem tudnak a harmadik eltűnt.
Ha tudna valaki kölcsönadni megköszönném és természetesen igen vigyáznék rá.
Amennyiben nem zavarok, időnként visszatérek, addig is tisztelettel üdvözöllek Benneteket.

akiga 2013.11.03. 23:27:50

@leitomi: A ksh könyvtárból ki lehet venni.(Nekem onnan hozta a BME-könyvtárközi) Esetleg nézz utána a könyvtárközi kölcsönzésnek a könyvtáradban. Egyik könyvtár ki tudja venni, a másiktól és akkor nem kell több könyvtárba is beiratkozni.

Én is így olvastam annó, de akkor még pár oldallal kevesebb volt, és szigorúan az építésről szólt. Szerencsére ma már ennél is több!

leitomi 2013.11.04. 10:40:56

@akiga: Köszönöm, a ksh könyvtárát nem ismertem, a Szabó Ervint írtam, az OSZK ból nem lehet kihozni csak helyben olvasni.Máris ugrasztom a könyvtárost vegye fel a kapcsolatot .

A Tengerész · http://amapola.blog.hu 2013.11.04. 19:23:11

@leitomi: Welcome on board leitomi! A köteles példányokat, emlékeim szerint hat darabot mindhárom kötetből a Budai Várpalotában lévő Országos Széchenyi könyvtárba kellett leadjam.
süti beállítások módosítása