Hajónapló

Egyszer elhatároztam, hogy építek egy vitorlás hajót, azon fogok lakni és oda megyek a világban ahova kedvem van. Erről szól ez a napló. Az utolsó napok egyből megjelennek, a korábbiak az oldal legalján a "következő oldal"-feliratra, vagy itt a jobboldali doboz "Archivum"-feliratára kattintva. (javaslom a "Tovább" rovatot ahol hetes bontásokban lehívható) Ez a vitorlás még nem "Ő", de pont ilyen lesz . A neve AMAPOLA. Egy gaffos ketch akinek ez mond valamit, akinek nem, annak csak annyi, hogy egy retro hajó, mintha 100 éve épült volna. Küllemében a vitorlás hajók aranykorát idézi, azt az idõt, amikor a Panama csatorna még nem létezett, ezért a gõzhajók nem versenyezhettek a Horn fokot megkerülve a vitorlásokkal, mert nem tudtak útközben szenet felvenni és annyi nem fért beléjük, hogy megtegyenek egy utat Európa és a távolkelet között. Ezért az óceánok hullámait gyönyörûséges vitorlások szelték, és nem sejtették, hogy nem sok idõ múlva megtörténik velük az a szégyen, hogy árbocaiktól megfosztva, gõzhajók vonszolják õket szénnel és egyéb ömlesztett árúval megrakodva uszályként.... Nos hogy honnan a név? "AMAPOLA", az a múlt század húszas éveiben volt világszám, mely egyik kedvencem, (nem utolsósorban a Volt Egyszer Egy Amerika c. film Moricone- , illetve a Los Iindios Tabajaras délamerikai folk feldolgozás nyomán,de a három tenor is danolta ( http://www.youtube.com/watch?v=209Se4Dbm90 ) valamint egy régenvolt hondurasi egzotikus tengeri kikötõ. Amúgy spanyol szó és mákvirágot illetve pipacsot jelent, ami anyám kedvenc virága volt, csak vadon él, ha leszakítják azonnal elhervad, hiába teszik vízbe. Nem mellékes elõnye, hogy a kikötõi bejelentkezésekkor könnyen betûzhetõ, minden náció ki tudja mondani, nem úgy mint tengerész koromban amikor lebetûztük a "PETÕFI" büszke magyar tengerjáró nevét mondjuk Szingapúrban ( papa, echo, tango,oszkar, foxtrott, india) hát aztán ezt ahogy a kínaiak kimondták...., nem tudom ki ismert volna rá. Szép, szép és nemzeti büszkeségünket tápláló, egy magyar név, de csak itthon használható mondjuk ilyen mint a Csokonai, vagy Ady, vagy, hogy tovább idézzem a ténylegesen valaha létezõ magyar hajónévben megtestesült idoljainkat, Vörösmarty, esetleg Székesfehérvár. A tervezést, majd az építést 2004-ben kezdtem. 2006 január elseje óta csak ezzel foglalkozom. Pillanatnyi pozició: 47 fok 27 perc 35,60 másodperc északi szélesség, 19 fok 04 perc 29,97 másodperc keleti hosszúság. Fentieket sok évvel ezelőtt írtam. Időközben sokminden változott. Rájöttem, hogy a hajózást nagyon szeretem, de sokkal jobban szeretek építeni valamit. Miután a hajónak kell egy kikötő, lett egy saját ház kikötővel Ráckevén, azt építem fejlesztem mostanában, tehát a hajóblog életmódbloggá változott.

Friss topikok

  • A Tengerész: @Kenny Wells: :) Valahogy így. (2025.03.30. 03:14) Szombat.
  • tiborpapa: ecet + citromsav biztatással! (2025.03.17. 18:21) Hétfő.
  • A Tengerész: @Advocatus Diaboli: :) Blogszünet nincs, csak emlékezetblogszünet. Viszont hideg van, nincs kint k... (2025.03.04. 12:35) Csütörtök.
  • A Tengerész: @whale: @tantika: Welcome aboard tantika és persze régi ismerős whale! Értem én és jól is esik, me... (2025.02.27. 09:09) Hétfő.
  • whale: "ez az Internetről lopott kép három évvel később a nagy sztrájk idején készült, melynek következmé... (2025.02.24. 11:15) Vasárnap.

Linkblog

Vasárnap.

2025.02.09. 22:25 :: A Tengerész

Emlékezetblog nyolcadik fejezet, negyedik rész.  

Sokminden jut még az eszembe, de nem lehet mindent belepasszírozni egy ilyen visszaemlékezésbe. A BUDAPEST-tel eljutottam például a Fülöp szigetekre. Akkoriban hivatalosan nem voltunk velük barátságban, de hát a hajó holland charterpartyban hajózott, a hollandok nem igazán voltak tekintettel az üzletben a magyar kormány nemzeti szimpátiáira, ha ott volt fuvar, odaküldtek bennünket. Akkoriban Ferdinand Macros elnök volt uralmon, legalábbis ami  a központi szigeteket jelentette, de hát az ott egy nagyon másféle világ, mint amit mi idehaza, akár az újságcikkek alapos elolvasása után is elképzelni képesek lettünk volna. Na többek közt..... legalábbis nekem, ezért volt fontos, hogy tengerész lehettem. Mert nem mindenki volt így vele. A hajó párttitkára, egy alkoholista fedélzetmester, nevét fedje jótékony feledés, egyszer, amikor élményekkel telve jöttünk haza a búvárkodásból, rákérdezett. "Elek merre van itt a kocsma?" Elmagyaráztam neki, hogy amint kimegy a kikötőből balra fordul, és az első ház. Kiment megszívta a púpját és visszatért a hajóra tovább keseríteni a matrózok életét. Neki tökmindegy volt, hogy Csepel szabadkikötő vagy bárhol máshol a világ akár legcsodálatosabb helye, a kocsma és a hajó közti legrövidebb út számított csak. És már több évtizede hajózott, de a világ valamennyi nyelve közül csak a magyarból beszélte a legfontosabb párszáz szót, Szingapúrban levelet adtunk fel a postán. Szándékosan magam elé engedtem, mire megy  a kínai kislánnyal. Az azzal a csipogós angollal szólította meg ahogy ott beszélnek, persze egy kukkot se értett belőle. A kínaiak persze mindig mosolyognak, pláne ha hivataluk van és pláne ha hülye fehéremberrel beszélnek. De ez meg egyre hangosabban ordította: "Adj egy bélyeget bazmeg!.... hungari érted, HUUNGAARI!!" Egy idő után beavatkoztam. "Please give him a stamp, to Europe!" Amennyire visszaemlékszem N Gy gépüzemvezetővel ők képviselték az MSZMP harcias szárnyát  a hajón, a többiekkel nem volt semmi baj.

Visszatérve a Fülöp-szegetekhez ha jól emlékszem vagy hatezer szigetből áll, legalábbis aminek neve van, a többi az csak olyan névtelen zátonyféle. Nos ezekből a nagyobbak közül ahol a közigazgatás valamilyen formában jelen volt, a kormány képviselte a hatalmat. Az összes többi szigeten meg a "lázadók",. Minden reggel erősen felfegyverzett járőrhajók indultak katonákkal a kikötőből ( https://hu.wikipedia.org/wiki/Zamboanga ) ahol álltunk a külső szigetekre a "rebel"-ek ellen, és egész nap ment  a lövöldözés. Este visszaérve kirakták a partra a halottakat, sebesülteket és elvonultak. Éjjel viszont a lázadók érkeztek erős motorral hajtott gyors halász trimaránokkal, és egész éjjel ment a városban a lövöldözés, támadták a fene tudja milyen alapon kiszemelt célpontokat. Reggelre eltűntek.  A hajónkat is fegyveresek őrizték. Hamar összebarátkoztunk, kérdezték voltam e katona, mondtam, igen, kérdezték a rendfokozatomat mondtam őrmester, kérdezték milyen fegyverem volt, mondtam AK 47, milyen a kalibere, mondtam 7.62, befogadtak. Sajnos nem találom azokat a képeket amiken az egyikük M16-os gépkarabélyával pózolok. Egészen másképp beszéltek a háborúról mint mi. Ha az ember olyannal beszélget itthon, aki megjárta a háború poklát (manapság már persze alig van ilyen, de akkoriban én sokat beszéltettem apámat például), csak szomorú élményeket hall vissza. Ott viszont ezek a húszéves kölykök vigyorogva beszéltek az egészről. Kérdeztem, volt e sebesülve? Már vette is le a pólóját és mutatta, hol tépte ki a bőrét a repeszgránát. És igen, meghalt mellette valaki és majd ő is megy bevetésre ha rákerül a sor. Mintha egy futballmeccsről mesélt volna. Azóta se értem. Talán mert hisznek a lélekvándorlásban, szóval ez itt a Földön is csak egy stáció. Ez itt egy egészen más világ volt, mint ami otthon a Népszabadság Fülöp szigetekről szóló cikkét olvasva feltárult az ember képzeletében. Na EZÉRT lettem én tengerész, hogy lássam mi van máshol. Ezt persze ma már nehéz megérteni, mert mindenki oda megy ahova akar (vagy ahova a pénztárcája megengedi) de AKKOR nem lehetett csak úgy elmenni még a környező országokba se nagyon.

Amúgy az ottani "hivatalos" szervek se tudták igazán, "hova tegyék" a hirtelen idecsöppent "kommunista" hajót. Kezdetben csak csoportokban mehettünk ki a partra egy odavalósi kíséretével. Azok aztán pillanatok alatt rájöttek, hogy cseppet se különbözünk a világ összes többi tengerészétől, tehát ha netán ismerkedni kezdünk  a helyi lányokkal, a legkevésbé se az a célunk velük, hogy beléptessük őket  a kommunista pártba. Ennek, továbbá annak, hogy baromi meleg volt és rohadt fárasztó lett volna velünk végigcsörtetni a város nevezetességeit, megállapodtunk abban, hogy mi megyünk amerre kedvünk van, ő meg leül az első kocsmában az árnyékba és aztán a megbeszélt időben visszasétál velünk a hajóra, hogy a főnökei is lássák, hogy milyen alaposan eleget tett a feladatának.

Még 'háborúzok" egy kicsit. Ugye mi voltunk a szocialista blokk, hivatalból támogattuk a "gyarmati igát ledobó" népeket, meg persze az arab világot az Izrael elleni háborújukban. Jugoszlávia hivatalosan semleges állam volt, de ettől még Ploče ( később  Kardeljevo, aztán megint Ploče mert ott is össze-vissza neveznek mindent attól függően, épp merre fúj a szél) hadikikötő volt, ott rakodtuk be a fegyver és lőszerszállítmányokat. Konspirációs szempontból minden mezőgazdasági gépnek volt deklarálva a fuvarlevélen, tehát papíron minden rendben volt, mezőgazdasági áru összeegyeztethető Jugoszlávia semleges státuszával, de miután az izraeli hajók is ugyaninnen vitték a hadiananyagot Haifába, aligha volt jelentősége a konspirációnak, olyan rítusféle lehetett ez is, mint annyi más akkor és azóta is a nagypolitikában. "Mi tudjuk hogy ti tudjátok, hogy tudjuk, de úgy csinálunk mintha..." . De mi már tudtuk, hogy ha a következő kikötőnek Ploče volt kiírva a "vicclistára", akkor "bőrlyukasztó" lesz a  szállítmányunk. Na egy ilyen szállítmánnyal ballagtunk épp a szíriai Lattakia ( https://hu.wikipedia.org/wiki/Latakia ) felé, amikor a Földközi tenger közepén kigyulladtunk. 

Kis gépészet. A hajó főgépének hengerei mindegyikéhez egy adagoló fecskendezi be a porlasztón keresztül az üzemanyagot. Ugye volt (ha jól emlékszem, de ha nem majd valaki kijavít) 8 henger, mindegyikhez egy befecskendező porlasztó. Ezek komoly mennyiségek, nem amolyan apró spriccek, mint az autónk motorjánál, szóval  a magasnyomású csövek is olyan hüvelykujj átmérőjűek. De a rezgéstől az egyikről leugrott a hollandis csatlakozó, de ettől még az adagoló tovább nyomta az üzemanyagot, csak eggyel kevesebb henger üzemelt és az üzemanyag nem a porlasztón keresztül a hengerbe, hanem a leugrott csőből a kipufogó csövet körülvevő hőszigetelésre spriccelt  minden ütemnél. A gép hangja nem változott, 7 hengerrel is ment a motor, szóval ezt nem vette észre senki az őrségből. Az "angyalhajjal" bebálázott és azbesztszövetbe bevarrt kipufogó meg csak szívta magába a gázolajat. A kipufogógáz üzemi hőmérséklete emlékeim szerint alsó hangon olyan 350 °C körüli, ahogy szívta be a gázolajat a szigetelés, az elkezdett intenzíven párologni, majd amikor elért egy optimális gyulladási koncentrátumot, hatalmas szúrólánggal a hengerfejszinttől a gépház több emeletnyi magasságában  belobbant, majd égve maradt a szigetelésen rajta és benne lévő anyag. Nagy szerencse, hogy az őrségből mindenki két szinttel lejjebb volt, így ember nem sérült. De maradt a tűz, ami légvédelmi ágyúkkal és főleg 4000 tonna lőszerrel a hajóban nem tréfaság a tengeren, ahol nem lehet a tűz elől elszaladni, legfeljebb csak  a vízbe ugrálni, amit az ember azért kerülni igyekszik. Na oltottuk a szokásos "tengerész-szelepes" poroltókkal, a tűz le se sz@rta, csak égett tovább. A végén az elekműhelyből hoztuk el a CO2 oltót ( elektromos tűzhöz valót) na az a -80°C-os gázzal eloltotta a tüzet.  Innentől kezdve egy napig félerővel ment a gép, hogy gyulladási hőmérséklet alatt legyen a kipufogó amíg kipárolog belőle a gázolaj, és megerősített őrségben kerülgettük a hengerfejet.

Rengeteget tudnék még mesélni, de akkor sose jutnék a végére. Na még egy apróság.... Említettem az okot ami miatt aránylag hamar otthagytam a Budapestet, mire hazaértem kiderült, hogy a házasságom se tart addig amíg ásó és kapa elválaszt minket, majd egy évig voltam nős, amiből úgy kilenc hónapot a tengeren töltöttem és egy bő hónapig voltunk válófélben, de a többi keményen házasság. Mindenesetre eldöntöttem, hogy amíg hajózok nem nősülök meg mégegyszer.

Miután jól megérdemelt nyári szabadságomat eltöltöttem itthon ( ezekről még majd írok), táviratot kaptam a MAHART központból, hogy utazzak a lengyelországi Gdanskba, ahol az ott épülő KŐRÖS nevű 3700 tonnás magyar tengerjáró hajónak leszek az átvevő elektrikusa.

koros_2.jpg

Mint minden feladat a cégnél, különösebben ez sem magyaráztatott meg, ebből a szempontból mindenki felnőttnek tekinttetett, majd kitalálja mindenki, hogy oldja meg a problémáit, és ez így is volt helyes. 1977 őszén érkeztem jövendőbeli gépüzemvezetőmmel Schneider Józsival a “ Stocznija Gdanska Imja Lenina”, azaz a gdanski Lenin hajógyárba. Ahogy az szokás volt, a hajókat megint államadósság fejében kapta a magyar állam, a cégnek nem sok beleszólása volt a dolgokba. Mi, akik ott a hajógyárban építés közben tevékenykedtünk, az átadás során szakmai kifogásokat ugyan tehettünk, amit becsülettel (na többé kevésbé) figyelembe is vettek, de az építés elveibe természetesen nem szólhattunk bele. És ez is teljesen rendben volt, végül is ők voltak a gyártók.

A hajók a BODROG, KŐRÖS és a SAJÓ voltak, de ezekkel egy időben, nem messze Gdyniában épültek a RADNÓTI és a CSOKONAY, mindre delegált a cég egy gépüzemvezető-elektrikus kettőst, továbbá egy csapatvezetőt Láng György személyében. Az építés legvégén, az utolsó... tán két hétre meg leküldték a hajó parancsnokát és fedélzetmesterét is, hogy minden szakág képviselve legyen a hajó átvételekor.

A hajók nem a vízre tétellel lesznek igazából készen, csak addig vannak a sóján, azaz a parton, amíg muszáj, amint kész a hajótest, vízre mennek és az összes utána következő munkát már a vízen lévő hajón végzik el a hajógyáriak, a sólyatéren meg épül a következő hajó. A Kőrös vízre tétele meg is történt kiérkezésem után úgy egy hónappal, volt is róla egy fotóm, de sajnos könyvjelzőnek használtam és nem találom a sokszáz könyvem közül melyikben lapul. Maga a gyár, ahol egyszerre tán tucatnyi hajó is épült, egy hatalmas komplexum volt, komoly múlttal, Bernardt a Kőrösön dolgozó vezető villanyszerelő (aki, ha kicsit többet ivott a speciál herbátából, ami fele tea fele tiszta alkohol volt, ragaszkodott hozzá, hogy Von Bernardtnak hívják) mesélte, hogy a háború alatt, amikor Gdanskot még Danzignak hívták és német volt minden, tengeralattjárókat építettek egyhónapos átfutással, szekcióépítéssel, ami még ma is a legkorszerűbb módszernek számít.

Mielőtt mi érkeztünk, csak Láng Gyuri képviselte a céget, azt hiszem nem sokkal a gerinc fektetés után érkezett, mi, az erősítő csapat még a parton álló hajókra, a főbb berendezések beépítése előtt érkeztünk. A városban laktunk kettesével, bérelt házakban, Schneider Józsival szerencsém volt, mert remekül főzött, hétvégeken bevásároltunk a piacon az elfogadható napidíjunkból és kifejezetten jól éltünk, legalábbis a hajógyáriakhoz képest, akik a rémes üzemi konyháról étkeztek, párszor volt szerencsém hozzá. Egyébként érzékelhető volt a felfokozott hangulat, pár évvel ezelőtt volt egy durván levert munkáslázadás, kezdetben voltak nyelvi nehézségek és tán némi bizalmatlanság, de ahogy munka közben az állandó nyelvi közegben “ragadt rám a nyelv” és elkezdtem beszélni lengyelül, a harmadik hónapban már gyakorlatilag folyamatosan, bár nyilván nyelvtanilag helytelenül, megnyíltak a kollégák és jóbarátok lettünk. A “Szolidaritás” pont akkoriban alakult, Lech Wałęsa is ott szerelte a villanyt valamelyik hajón, csak véletlen, hogy nem a Kőrösön. A beszerzés azért nem volt könnyű, egész nap dolgoztunk a helyiekkel együtt, szóval a bevásárlás az általános élelmiszerhiányban nem volt egyszerű, ha valahol hosszú sor állt egy bolt előtt, akkor vagy tőkehúst, vagy kávét lehetett éppen kapni, de a piacon hétvégén szinte mindig volt baromfi, zöldség és tojás, ezekből pedig a Józsi fantasztikus kajákat csinált.

A munkám a hajón a villamos berendezések beépítése során, azok folyamatos ellenőrzése volt, amikor egy-egy gép a helyére került rövid átadás-átvétel, jegyzőkönyv a kifogásokkal, hiánypótlás, javítás, bemutatás, rutinmunka, de odafigyelést igényel, különösen, hogy ezzel a hajóval utána nekem kellett elmenni és a tengeren az esetlegesen felmerülő problémákkal megbirkózni, szóval “az én bőrömre” ment a dolog. Megtanulni, hogy működik, amit még nem tudtam, miközben magát a tudást is azoktól kellett felszedni, akik abban voltak érdekeltek, hogy minél kevesebb hibát találjak és közben megbirkózni az idegen közegben idegen nyelvvel, de gond nélkül sikerült és ez is nagyon rendben volt így.

Ez a hajó nagyon sokban különbözött az általunk ismertektől. Legfőképpen ez “távvezérelt” hajó volt amin egy sereg dolog automatikusan működött, ilyennel még senkinek nem volt tapasztalata. A régebbi hajókon a főgép vezérlését, vagyis fordulatszámát (ezzel a hajó sebességét) és forgásirányát (hogy előre vagy hátra megy a hajó), a gőzhajózás korától egész a legutóbbi időkig a “géptelegráf”-fal vezényelték a parancsnoki hídról a gépháznak. Ez az eszköz kezdetben mechanikus láncáttétellel, a mi időnkben már villamos távadóval működött, a parancsnoki hídon és a gépházban is volt egy hasonló készülék.

Ez van a hídon:

371521002_877550680416845_8744143332518352286_n.jpg

 

Ez a párja a gépházban:

370212100_737313184497710_7334960121028777267_n.jpg

A hídon a fogantyút a kívánt állásba állítva a gépházban a készülék mutatója beállt ugyanarra az állásra és megszólalt egy csengő mely mindaddig jelzett, míg a gépkezelő (esetünkben a gépüzemvezető, akinek manővernél a főgép vezérlő fogantyúján volt a keze) nem teljesítette a kívánt parancsot, melyet a lenti karnak a mutatóval egyező irányba állításával nyugtázott. Az ügyeletes géptiszt ezzel egyidőben a parancsot a gépnaplóban rögzítette. De ezeken a korszerű hajókon a manőverezés a hídról történt, a gépházban a terv szerint már nem volt személyzet. Az is újdonság volt, hogy a hajó sebességének és menetirányának változtatása nem a főgép fordulatszámának és forgásirányának változtatásával történt, hanem a hajócsavar állásszögének változtatásával, miközben a motor állandó 1500/min fordulatszámmal járt. Ez az elektro-hidraulikus megoldás sokkal gyorsabb és egyszerűbb, gépházi személyzetet nem igénylő manőverezést tett lehetővé. A gépházi kezelő kiiktatását szolgálta a korszerű jelzőközpont is. A korábbi gyakorlat az volt, hogy az ügyeletes “aszi” (gépápoló) óránként ellenőrzi és felírja az összes hőmérséklet- és nyomásmérő által mutatott értéket (végül is minden fizikai jelenség, üzemi, vagy rendellenes ezen két paraméterrel mutatható ki) mely adatokat az ügyeletes géptiszt kiértékel és a gépnaplóban rögzít. Nos az új lengyel hajóinkon mindezt a műszerek végezték, mindenütt érzékelők voltak és egy központi rendszer, az ASA központ értékelte a megfelelőséget és ha valami eltérés volt egy sziréna figyelmeztetett a hibára. Mielőtt az érzékelők beépítésre kerültek volna, laboratóriumban előttem történt a hitelesítésük, az üzemi paraméterek, tehát a nyomások, hőmérsékletek beállítása, a megszólalási értékek laborműszerekkel való kalibrálása. Csak ezután kerültek ezek az érzékelők beszerelésre. Gyakorlatilag “egykezesnek” volt elképzelve a hajó kezelése, minden a parancsnoki hídról működik és minden jelzés oda fut be. Ez az üzem ma már természetes, de akkor nekünk akkora újdonság volt, hogy a cég bigott rendszerébe egyszerűen nem illett bele, de erre még visszatérek.

Minden reggel bementem a gyárba ezen a kapun

strajk_sierpniowy_w_stoczni_gda_skiej_im_lenina_34-730x575.jpg

(ez az Internetről lopott kép három évvel később a nagy sztrájk idején készült, melynek következményeként Lech Wałęsa kolléga előbb az ellenállás vezetője, majd lengyel köztársasági elnök lett) és teljesítettem az aznapi átadás-átvételi feladatokat. Kemény munka volt a téli hidegben (fűtés persze még sehol a hajón), néha kissé veszélyes is, a gyáriak szokva voltak mindenhez, mi meg megszoktuk, mert muszáj volt. Kollégámmal Schubert Karcsival történt, aki a Bodrog átvevő elektrikusa volt, hogy épp egy keringető szivattyút ellenőrzött, amikor a fejétől pár centire kicsapott az acélfalból egy szúróláng, merthogy a túloldalról az autogén hegesztő egy csőátvezetésnek vágott lyukat a falba. A rohammunka természetes volt, a munkások szükség esetén éjjel-nappal dolgoztak. Bernardt (bocsánat von Bernardt) amikor nagyon elfáradt, a kapcsolótér sarkában felhalmozott csomagolóanyag kupacra feküdt le aludni, ilyenkor a főkapcsolót a táblán “KI” állásba állította (ami természetesen még nem működött, hisz nem volt még gépüzem a hajón), ebből mindenki tudta, hogy békén kell hagyni. Amúgy folyamatos volt a nyüzsgés, egymás hegyén hátán keveregtünk, számtalan, a parton elhelyezett hegesztőaparátból rengeteg kábel és cső kígyózott a hajó belsejébe és számtalan ember cipekedett, kúszott, mászott folyamatosan ki-be az összes elképzelhető és elképzelhetetlen nyílásokon, hegesztett, fúrt, fűrészelt, kopácsolt és ordított lengyelül, igyekezve túlkiabálni a pokoli hangzavart, miközben pán Detlaf, a művezető a parti konténer irodából irigylésre méltó nyugalommal dirigálta a káoszt. Ha már nagyon fáztam, időnként bementem hozzá melegedni a villanyfűtéses kuckóba..

Amikor már átvettem mindent, ami csak a helyére került, egyszer csak úgy tűnt, hogy kész a hajó, a munkások eltűntek, jöttek a takarítók és egy kicsivel kevesebb kosz lett a hajón, mint építés közben volt. Elkövetkezett a lobogócsere, merthogy eddig ez lengyel hajó volt, de attól kezdve magyar lett, himnusz és pezsgősüveg sikeres orrtőkéhez csapása során megkereszteltetett a hajó és huszonnégy órás próbaútra indultunk. Bár addigra kiegészültünk a jövendőbeli magyar parancsnokkal Lambert Lajossal és Heizer Ferenc bócmannal, de a próbaúton lengyel személyzet vitte a hajót, mi csak megfigyelők voltunk. A hivatalos protokoll az volt, hogy minden hibát, amit az ASA központ jelez naplózni kell és a gépházba le se szabad menni senkinek, de a valóság az volt, hogy egyfolytában rohangáltunk a jelzésekre, mert valahogy semmi se úgy működött ahogy kellett volna és a naplót egy idő után nem volt, aki vezesse. Már mindjárt az elején elkezdett szirénázni földzárlatjelzésre a központ, eltartott egy ideig mire kiderült, hogy az az átkozott művezetői iroda testzárlatos, amit a próbaútra daruval beemeltek a deckre, de a parton ez nem tűnt fel, mert betonon állt.

A futópróbára egy admirális külsejű igen idős lengyel kapitány, sok arany stráffal a kabátujján vezényelte a hajót, megtudtuk, hogy a háború alatt már kapitányként hajózott angol hajókon a német tengeralattjárók által fenyegetett konvojokban, éjjel-nappal folyamatosan szolgálatban és halálos veszedelemben. Mit mondjak a futópróba is kész katasztrófa volt, azt hiszem be se vártuk a 24 óra leteltét, mindenki levonta a következményeket és visszatérve a hajógyárba megkezdődött a hibák javítása. Arról természetesen szó sem lehetet, hogy ne vegyük át a hajót, még arról se, hogy megismételjük a futópróbát, a fuvart (Finnországból fát Marokkóba) a cég már karácsonyra le is kötötte, a hajónak menni kellett, szóval nem kekeckedhettünk. Én még jól jártam, mert különösebb havaria nélkül telt el a hajón menetben a következő három munkás hónapom, de az utánunk induló Sajónak meg kellett állnia valahol az angol csatornán, mert csak hosszas hibakeresés után derült ki, hogy fontos berendezések sorozatkapcsai nem voltak rendesen meghúzva és a kábelerek egyszerűen kicsúsztak a sorozatkapcsokból a rezgés következtében.

A hajók a gyárból egy lengyel garanciagépész kíséretében indultak útnak, aki az első hónapok során velünk utazott és elvileg igazolta a garanciális igényem jogosságát, ha valamit annak találtam. Igazság szerint nagy segítségemre nem volt, mert mindig olyasmi ment tönkre, ami pont nem volt tartalékban, ő meg széttárta a karját, hogy most mit csináljon. Volt például egy olajszeparátor a hajón, ami az olajos fenékvízből gravitációs úton választotta le a tengervizet, ebben egy mágnesszelepnek volt fontos funkciója, de megszakadt a mágnestekercs. Márpedig ha ez nem működik, és az olajos fenékvizet kipumpáljuk a tengerbe súlyos büntetést fizetünk környezetszennyezésért, a tengeren meg nincs bolt, hogy kiugrok egy mágnesszelepért, szóval meg kellett csinálni. Huzalom ugyan volt a hajón, de egy kézifúróval 0,2 mm -es, időnként elszakadó zománchuzalból sokezer menetet feltekerni mozgó hajón a csévére (előtte leesztergálni róla az epoxiba beöntött régi tekercset) olyan feladat volt, amitől még most is égnek áll a kevés maradék hajam. Szóval pán Jazsu leginkább csak horgászni volt jó.

Az M/S KŐRÖS kedves hajó volt a szívemnek, márcsak azon okból is, hogy a születésénél bábáskodhattam, meg jó hajó is volt, csupa kedves kollégával, de a munkakörülmények elviselhetetlenek voltak. Említettem a cég bigott hozzáállását, nos biztos, ami biztos, nem bízva a műszerezettségben meg egyéb ilyen modern firlefrancokban, bár az automata távvezérelt üzem, meg a kabinok ehhez igazított csökkentett száma miatt kevesebb volt a legénység, de ragaszkodás volt a gépőrséghez, mert az mégse járja, hogy ne legyen ember a gépházban. Ezért hát egyéb munkám mellett őriznem kellett a gépházat belülről, méghozzá a csökkentett létszám miatt nem napi nyolc, hanem napi tizenkét órában. A hagyományos őrség az úgy van, hogy van a 0-4-es, a 4-8-as és a 8-12-es. Ez azt jelenti, hogy úgy jön ki a napi nyolc óra munkaidő, hogy mondjuk a “nullanégyes” szolgálatba lép éjfélkor és lelép hajnali négykor, majd ismét délben és lelép tizenhat órakor. A többiek hasonlóan osztott munkarendben. De én a nullahatost fogtam ki napi tizenkét órával. Ez azt jelentette, hogy hétkor vacsora, ha le is dőltem utána, már éjfél előtt negyedórával keltettek, hatkor ugyan leléptem, de reggel hétkor reggeli és délben megint szolgálat. És mindeközben, ha valahol meghibásodás volt, keltettek. Egyszerűen nem tudtam kialudni magam, egy hét menet után már támolyogtam az álmosságtól. Ehhez hozzájárult az is, hogy a gépházi zaj a magas fordulatszámú főgép miatt 100 Db felett lehetett, még fülvédővel és hallásvédő vattával betömött füllel is kellemetlen, mert egy idő után a saját szívem dobogása visszhangzott a dobhártyámon. A régi hajókon is zajos volt a gépház, de a 110/min maximális fordulatszámú motorok zaja összehasonlíthatatlan volt a Kőrös főgépének sivításával. Semmi kedvem nem volt ehhez az értelmetlen emberkínzáshoz, így hát kihasználva, hogy a három hónap, amit Gdanskban töltöttem beszámít a hajózási időbe, a hat hónap lejártával kértem a váltásomat.

715f4393-ab0c-4078-bb6b-8be12b2dae48_1680x2592.webp

Aki többet szeretne megtudni erről a hajótípusról és van Fb hozzáférése, ezen a linken megtalálja róla volt kollégám videóját. https://www.facebook.com/illyes.karoly.7/videos/247174394762122

Szegény Kőrőst még a többi magyar tengerjárónál is szomorúbb sors érte, miután a rendszerváltást követő vadprivatizáció során az egész tengerhajózást szétlopták, 2010-ben egy Fekete tengeri ütközés során vasrakománnyal elsüllyedt Burgasz előtt, az arab legénység felét magával víve a hullámsírba. (Forrás https://www.hajoregiszter.hu/hajoadatlap/karam_i_excaptain_spyros_exkoros/443 )

A lengyelországi néhány élményeimről még mesélek, ha megjön hozzá az ihletem, de mostanra kicsit kiírtam magam, pihenek egyet.

Folytatása következik.

5 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://amapola.blog.hu/api/trackback/id/tr7718792338

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

akiga 2025.02.11. 00:35:25

Hihetetlenek ezek a sztorik. Ma már minden más tengeren. Csak pár napot töltöttem hajón, de pár évet a hajóiparban dolgoztam. Még Magyarországon dolgoztam a finn wartsilanal, akik a dual fuel motorokban igen erősek. Szóval ők menet közben váltanak át gázból, olajra, vagy nehézolajra. Aztán később Dániában meg az MANnál ősi nevén Burmeister and Wainnál. Ott meg propulsion automaiton engineer voltam, szóval én (is) terveztem mindazokat a rendszereket amiket a hídon nyomkodnak, és a kiadja a jeleket minden más gépnek. Jártam török hajógyárakban, diesel elektromos chilei haditengerészeti jégtörőtől a halászhajóig mindent terveztünk. Ma már igen komoly minőségbiztosítás van. De azért előfordult olyan is, hogy a hajó első próbaútjárol hívott az üzembehelyező török kolléga, hogy a hajo nem mukodik, és kb 150-en várják hogy azonnal írjam át a szabályozást, mert ezt így nem veszik át... Hiába a rengeteg meeting, tobb tízezer oldal tervezés.... Ma is félre tudnak menni a dolgok. Ma is van telegráf, de digitális, és annyi szabvány van, az ónozott vezetékektől a Halogénmentes szigeteléseken át a vízálló motortérig (értsd ha 5 méter víz van a motortérben, akkor is menni kell tudjon a hajó (hadi)... Nagy izgalmas világ...
Engem is felszippantott a hajózás. De a magyar mérnöknek annyi fizut adtak 12óra munkára, hónapokat távol a családtól, hogy magyar viszonyok közt nem volt szabad csinálnu. Itt dániában az irodában napi 7.5 óra munka mellett kb 5szörös a fizetés ahhoz képest amit amit magyar cégnél adtak..

A Tengerész · http://amapola.blog.hu 2025.02.11. 09:54:48

@akiga: Jó volt olvasni Krisztián. Örülök, hogy ezek szerint jófelé ment az életed. Mert veled is úgy vagyok, mint a Süni gyerekeivel, úgy maradnak meg az emlékezetemben, mint apró babák, rád is egyetemista srácként emlékezem, pedig mindnyájan nagy utat jártatok be a "parti party" óta. Úgy tűnk csak én állok egyhelyben....melyhez hasonló jókat mindnyájatoknak kívánok.

akiga 2025.02.13. 23:00:44

@A Tengerész:
Azóta is szinte minden nap olvaslak. Mondtam édesanyámnak ő is leírhatná mi volt régen... Mi is vettünk egy 36 lábas hajót. Azon dolgozgatok, újítgatom, ahogy időm engedi. 1988as gyártású Impala 36. Csak 40-et gyártottak belőle, nem egy ismert típus.
Született egy kisfiunk, ő 4 éves, és múlt októberben érkezett egy pici lány is.

Szóval idén nem nagyon lesz hajózás. Bár így is főleg nyaralónak használjuk a hajót. Eddig minden évben voltunk valahaol vele, már Göteborgban kétszer, meg tavaly Flensburgban is.
Itt azért más az időjárás. Nincs 30 fok soha, és a tenger se több soha 20 foknál. Szóval pláne gyerekekkel óvatosan kell hajózni. Jobbulást Juditnak!

A Tengerész · http://amapola.blog.hu 2025.02.14. 01:06:12

@akiga: Köszönjük Krisztián, jó volt olvasni.

whale 2025.02.24. 11:15:28

"ez az Internetről lopott kép három évvel később a nagy sztrájk idején készült, melynek következményeként Lech Wałęsa kolléga előbb az ellenállás vezetője, majd lengyel köztársasági elnök lett"

Ezt a mondatot akár Rejtő is írhatta volna... :D
süti beállítások módosítása