J újfajta tortát készít.
Fenyőről. Hát lúgosít, vagy savasít, a fenyőgallyaktól nem tudtam környezetbarátabb módon megszabadulni, mint hogy beépítettem a folyópart talajába, majd kiderül mi nő ki rajta. Azt tudom, hogy a természet semmi természetes anyagot nem hagy lebontatlan és semmi természetes anyag nem igazán környezetszennyező. Amúgysem hiszem, hogy túl sokat számítana friss, tehát összenyomatlan szellős nyers állapotban egy kb 10 cm vastag fenyőgally szőnyeg aminek a tetejére lapátolok majd kb ugyanilyen vastag kerti komposztot, a természetes környezet megváltoztatása szempontjából. Ez alatt az ezüstfenyő alatt is mindenféle talajtakaró növények, főleg borostyán nőttek, szóval a környezetbe aligha avatkoztam bele túlságosan. Itt egy részlet egy cikkből: "Szentirmai-Zöld Máté, a Komposztfórum Magyarország Egyesület alelnöke a műsorban elmondta: a leginkább környezettudatos megoldás a komposztálás. Bár a magas gyantatartalom és a tűlevél viaszos bevonata miatt ez nem egyszerű, de a fenyőfából is lehet komposztot készíteni. Vegyes komposzthoz hozzáadva szép lassan a fenyő is lebomlik, s vannak praktikák, amelyekkel segíteni lehet ezt a folyamatot." Szerintem az, hogy az itt, az elődök által korábban sok év alatt összegyűjtött komposztot a tetejére terítem, pont ilyesfajta "praktika". A tereprendezésre még rászánok pár napot, de már az új projektet tervezem.
Arról van szó, hogy komoly probléma a tűzifa tárolás. Egyáltalán nem szándékozom átállni gázfűtésre, az elmúlt két tél amit itt töltöttünk (ezt a telet is nagyjából elmúltnak tekintem) bebizonyította, hogy a cserépkályha fűtés tökéletesen megfelel nekünk a házban (a hajón meg a vaskályhával való fűtés), a ház nehéz munkával kivitelezett remek hőszigetelése immáron igazolta a minden ellenvéleménnyel dacoló magabiztos optimizmusomat, ezzel a kis cserépkályhával tökéletesen ki tudjuk fűteni az egész épületet, semmiféle kiegészítő fűtésre, pláne extra gázfűtésre nincs szükségünk. Viszont az udvaron tárolt tűzifa védelme a csapadék ellen rettenetesen macerás. Ki-be takargatni ha szedni kell belőle, pláne ha be van havazva, vagy épp esik az eső utálatos dolog. Ergo, építeni kell egy fedett tárolót. Már nagyjából megterveztem, gyakorlatilag egy tornác lesz, többcélú építmény, egyrészt az épület déli, bejárati oldalát megvédi a csapó esőtől, csökkenti a sárbehordást, lesz benne elég hely a tüzelőnek, nyáron véd a déli nap heve ellen, de ha éppen kint kell a munkaasztalon dolgozni valami porolós munkát amit bent nem lehet csinálni és pont jön az eső, nem kell majd lélekszakadva szerszámot elrakni, asztalt leponyvázni mert erre is lesz hely alatta. Ha meg éppen nincs telerakva az asztal szerszámmal, le lehet mellé ülni a látogatóval egy sörre, kávéra, hosszúlépésre. Ja és a tetejéről könnyebben le lehet majd szedni a fáról a cseresznyét. Ma bent voltam az építési osztályon, mert én még az OÉSZ-ben (Országos Építésügyi Szabályzat) szocializálódtam, ami mindent építési engedélyhez kötött ami 80 centinél jobban kiáll a földből és kicsit aggódtam mit mond a mostani jogszabály (azt tudtam, hogy az OÉSZ már megszűnt). Szerencsére amit én építeni akarok az az "előtető" kategória, mivel falai nincsenek, így semmiféle engedélyhez, bejelentéshez nem kötött az építés, szabad az út az alkotói fantáziám előtt. Barátok biztattak mindenféle acélszerkezet, polikarbonát, tákolmány építésére, mely kétségtelen jóval olcsóbb megoldás mint a faszerkezet amit kitaláltam, de én valami szépet akarok. Nagyjából kialakult a szükséges méret és forma, ma voltam az asztalos üzemben utána nézni a faanyagnak (sajnos itt már nincs az a lehetőségem, mint Pesten ahol a Komár Józsi műhelyében tudtam használni szabászgépet vastagsági gyalut), van minden, csak persze nem lesz olcsó.
21:18 Most, hogy a különféle ácsszerkezeteket nézegetem a neten belebotlottam ebbe. https://www.youtube.com/watch?v=yuFHurrWswQ#t=187 Olyan szép, hogy ideraktam.