Hajónapló

Egyszer elhatároztam, hogy építek egy vitorlás hajót, azon fogok lakni és oda megyek a világban ahova kedvem van. Erről szól ez a napló. Az utolsó napok egyből megjelennek, a korábbiak az oldal legalján a "következő oldal"-feliratra, vagy itt a jobboldali doboz "Archivum"-feliratára kattintva. (javaslom a "Tovább" rovatot ahol hetes bontásokban lehívható) Ez a vitorlás még nem "Ő", de pont ilyen lesz . A neve AMAPOLA. Egy gaffos ketch akinek ez mond valamit, akinek nem, annak csak annyi, hogy egy retro hajó, mintha 100 éve épült volna. Küllemében a vitorlás hajók aranykorát idézi, azt az idõt, amikor a Panama csatorna még nem létezett, ezért a gõzhajók nem versenyezhettek a Horn fokot megkerülve a vitorlásokkal, mert nem tudtak útközben szenet felvenni és annyi nem fért beléjük, hogy megtegyenek egy utat Európa és a távolkelet között. Ezért az óceánok hullámait gyönyörûséges vitorlások szelték, és nem sejtették, hogy nem sok idõ múlva megtörténik velük az a szégyen, hogy árbocaiktól megfosztva, gõzhajók vonszolják õket szénnel és egyéb ömlesztett árúval megrakodva uszályként.... Nos hogy honnan a név? "AMAPOLA", az a múlt század húszas éveiben volt világszám, mely egyik kedvencem, (nem utolsósorban a Volt Egyszer Egy Amerika c. film Moricone- , illetve a Los Iindios Tabajaras délamerikai folk feldolgozás nyomán,de a három tenor is danolta ( http://www.youtube.com/watch?v=209Se4Dbm90 ) valamint egy régenvolt hondurasi egzotikus tengeri kikötõ. Amúgy spanyol szó és mákvirágot illetve pipacsot jelent, ami anyám kedvenc virága volt, csak vadon él, ha leszakítják azonnal elhervad, hiába teszik vízbe. Nem mellékes elõnye, hogy a kikötõi bejelentkezésekkor könnyen betûzhetõ, minden náció ki tudja mondani, nem úgy mint tengerész koromban amikor lebetûztük a "PETÕFI" büszke magyar tengerjáró nevét mondjuk Szingapúrban ( papa, echo, tango,oszkar, foxtrott, india) hát aztán ezt ahogy a kínaiak kimondták...., nem tudom ki ismert volna rá. Szép, szép és nemzeti büszkeségünket tápláló, egy magyar név, de csak itthon használható mondjuk ilyen mint a Csokonai, vagy Ady, vagy, hogy tovább idézzem a ténylegesen valaha létezõ magyar hajónévben megtestesült idoljainkat, Vörösmarty, esetleg Székesfehérvár. A tervezést, majd az építést 2004-ben kezdtem. 2006 január elseje óta csak ezzel foglalkozom. Pillanatnyi pozició: 47 fok 27 perc 35,60 másodperc északi szélesség, 19 fok 04 perc 29,97 másodperc keleti hosszúság. Fentieket sok évvel ezelőtt írtam. Időközben sokminden változott. Rájöttem, hogy a hajózást nagyon szeretem, de sokkal jobban szeretek építeni valamit. Miután a hajónak kell egy kikötő, lett egy saját ház kikötővel Ráckevén, azt építem fejlesztem mostanában, tehát a hajóblog életmódbloggá változott.

Friss topikok

  • A Tengerész: @táncoslábú laces: Ja és ha házat lehet akkor tartályt mért nem? videa.hu/videok/film-animacio/haz... (2024.04.27. 02:58) Csütörtök.
  • A Tengerész: @Advocatus Diaboli: Mmmm....annak a perlon zsinórnak egy szála is megtartja a testsúlyomat, de van... (2024.04.27. 02:41) Péntek.
  • A Tengerész: @Édesvíz: Welcome aboard Édesvíz! Hogy az ördögbe bukkantál MOST erre a régi bejegyzésre? (2024.04.19. 01:49) Csütörtök.
  • KAMA3: Hasonló a történet, mikor kihívják az informatikust a céghez, ahol összekuszálódott a rendszer. Cs... (2024.04.17. 10:29) Kedd.
  • Paduc: Kiegyeltem a a magaságyások deszkáit. Aztán lekentem még egy réteg lazúrral a paradicsompalántákat... (2024.04.11. 20:42) Vasárnap.

Linkblog

Hétfő.

2014.05.26. 20:53 :: A Tengerész

'14, máj.26. 020.jpgErről a lemezprofilról indul a faház külső hőszigetelése.

A feladatot az nehezíti meg, hogy az az alapgerenda, amiről a falpanelek indulnak nincs éppen vonalban/síkban és a falpanelek is jó pár millimétert "dülöngélnek". Ez faháznál mondjuk akár természetes is lehet, de legalábbis nem látszik. Viszont ha a vakolható kőzetgyapot borítást megkapja, a felületnek illenék síkban lennie. Soha nem csináltam ilyesmit, izgulok, hogy fog sikerülni. További problémák az ablakok.'14, máj.26. 021.jpg Ez pl. a fürdőszoba ablak. Az ablakokat kívülről bevésőpántokkal szerelt, kinyitható spaletták takarták. (külön trükk volt a bevésőpántokat a tokokból roncsolásmentesen kiszedni, ott látható jobb oldalt a két függőleges slicc amiben voltak) A spalettákat mindenféleképpen meg akarom tartani, de ha rátakarok a 10 cm vastag hőszigeteléssel a falra, a keret a falsík alá kerül, ezért 10 cm vastag kiemelést, amolyan rátétkeretet kell készítsek minden ablakhoz, mert a spalettát máskülönben nincs mire erősítsem.

3 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://amapola.blog.hu/api/trackback/id/tr726211875

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Jonathan 2014.05.27. 09:28:52

Nagy munka elött allsz Tengeresz, de nem feltelek, szerintem jol megoldod majd! Nem igazan ertek az ilyesmi munkahoz, csak felmerült bennem, hogy ha erre a faboritasra vakolsz, nem fog kesöbb 1.) alatta korhadni a fa, 2.) beleköltözni ala valami rovar, madar, ragcsalo? Tudod majd olyan 'passzintosan' zarni a szeleket? Ez a "vakolhato közetgyapot", ez merev tabla, mint pl. a gipszkartonlap, vagy lagy anyag, mint pl. a tetöszigetelö paplan? (Elnezest a hülye kerdesekert, teljesen laikus vagyok)
Udv: Jonathan

A Tengerész · http://amapola.blog.hu 2014.05.27. 12:44:27

@Jonathan: Erről az anyagról van szó. tuzep.hofstadter.hu/tegla.php?frontrock_max_e&kat=69Se nem merev, se nem olyan lágy mint a tetőszigeteléshez tekercsben kiszerelt paplan, bár annak rokona, csak sokkal nagyobb a testsűrűsége. A lényeg, hogy az alkalmazott vékonyvakolat vízlepergető, légáteresztő, tehát a pára ami belülről kifelé halad, nem tud megrekedni alatta és korhasztani a fát. Pontosan úgy működik, mint az évezredek óta alkalmazott meszes vakolat és a fagerenda, örökéletű, ha nem kap direktben vizet. Budapest reformkorban épült belvárosában akkor kezdtek el korhadni a fagerendás födémek amikor a lakásokban elkezdtek fürdőszobákat építeni, csurgóvizekkel, tömítetlen lefolyókkal. Amikor még egy falikút volt a konyhában és a WC a folyosó végén, akkor a fagerendák remekül bírták a légáteresztő mészhabarcsban az igénybevételt. Rovar az veszélyes, szerencsére a fa az alaposan kezelve volt az évek során az akkor még nem "környezetkímélő" Xiladekorreal, a rágcsálók ellen van a macska, állandóan fog valamit aminek lába, farka, szárnya van, de még a halakat siklókat se kíméli. Egyre felnőttebben viselkedik, már nem az a gyáva kölyök, a múltkor keményen ráfújt a hozzánk látogató lányomra, mert az a kedvenc foteljába ült!

Jonathan 2014.05.27. 13:18:36

@A Tengerész: Köszönöm a valaszt, erthetö es gondolom sokszor atgondolt megoldas. Ha csak par milimeter a 'göröngyösseg' a falban, azt talan meg felveszi ez a vastag tabla es azon a valokat, persze centiket bizonyara nem lehet elcsalni. (Talan 'alalecezni', mint a gipszkarton falnal?)
C.C. ezek szerint jatekos gombolyagbol profi 'vérmacska' lett! :) Keszülhettek az idöre, mikor ejjel hazahozza fogai között a szomszed kutyajat es leteszi a küszöbre. Gondolom birtokba vette a telket, hazastul, kertestül, Juditkastul, mindenestül! :D
Ps: posztokbol arra következtetek, hogy lassan alakul a fogsorod. Remelhetöleg J. ujja is jobban van mar.
Szep napokat kivanva üdvözöl: Jonathan
süti beállítások módosítása